Betöréses lopások számának alakulása

2014.06.26 08:41

Elgondolkodtató megállapításokkal kezdődik az Országos Kriminológiai Intézet "A betöréses lopás alakulása (1999-2008)" c. tanulmánya - melyet az ORFK Bűnügyi Főigazgatóság Bűnügyi Elemző-értékelő Főosztályának felkérésére készítettek:

- A betöréses lopásokat világszerte csökkenő trend jellemzi. A valószínűsíthető okok között a biztonsági rendszerek korszerűsödése, az egyre elterjedtebbé váló védekezési eszközök, a készpénzforgalom csökkenése, a bankkártyák és egyéb pénzhelyettesítők elterjedése, valamint a híradástechnikai berendezések radikális árzuhanása említhető.

- Magyarországon a betöréses lopások száma 1999 és 2008 között 40%-kal csökkent, és az utóbbi években 40.000 betöréses lopás/év körüli szinten stabilizálódni látszik.

- A betöréses lopások számának csökkenése nem a rendőrség hatékonyabb munkájának köszönhető, mivel 1999-ben az ismertté vált esetek 78,2%-ában 2008- ban pedig 77,7%-ban maradt ismeretlen az elkövető, az esetszám jelentős csökkenése ellenére. A területi átrendeződés legszembetűnőbb jelensége, hogy Budapest és Pest-megye leterheltsége csökkent, ugyanakkor Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 2004-től növekszik a regisztrált betöréses lopások száma. 2008-ban már az összes cselekmény 10%-át itt regisztrálták.

A teljes tanulmány megtekinthető az okri.hu weboldalán.

 

Ezen pozitív tendencia megszakadt a 2009-es évben a K&H Biztosító kimutatásai szerint:

Magyarországon az elmúlt négy évben több mint 20 százalékkal növekedett a betöréses lopások száma. A betörésekhez sokszor még most is a hanyag tulajdonosok szolgáltatják az alkalmat, miközben ma már akár mobiltelefonon is követhetjük a lakásunk körüli történéseket.

A Belügyminisztérium által nemrég nyilvánosságra hozott statisztika szerint 2009 óta folyamatosan növekszik a betörések száma Magyarországon, 375.382-ről 451.512-re, ami több mint 20 százalékos növekedést jelent az elmúlt négy évben. A statisztikák szerint hasonló a tendencia egész Európában: 2007 és 2010 között átlagosan 7 százalékkal emelkedett a betöréses vagyonelleni bűncselekmények száma. Különösen súlyos a helyzet Görögországban, ahol 60 százalékkal, illetve Romániában, ahol több mint 30 százalékkal emelkedett a mutató.

A khdirektbiztositas.hu tapasztalata szerint betöréses lopások elkövetési módját továbbra is gyakran az ingatlanok tulajdonosainak szokásai alakítják. Így például továbbra is gyakoriak a betöréses lopások az időszakosan használt nyaralókban, hétvégi házakban. Ugyanígy gyakori a nem megfelelő gondossággal lezárt ingatlanokba történő betörés a nyitva felejtett ablakok, erkélyajtók kihasználásával vagy az építés alatt lévő ingatlanokba történő betörés. A khdirektbiztositas.hu adatai szerint területileg különösen veszélyeztetettek a sűrűn lakott városközpontok - ahol a lakók nem ismerik egymást -, illetve nyaralóövezetek és tanyák.

Kaszab Attila, a K&H Biztosító vezérigazgató-helyettese azt javasolja, hogy lakásbiztosítás kötésekor érdemes érdeklődni, hogy milyen védelmi szint meglétéhez köti a biztosító a biztosítást. „Mechanikus és elektronikai védelmi megoldások egész tárháza áll ma már rendelkezésre, ezek közül a biztosítók által minősített termékeket érdemes választani. A digitális rögzítőrendszerek terjedésével akár arra is lehetőség van, hogy a tulajdonos okostelefon segítségével nyomon követhesse az ingatlanja körüli történéseket”- mondta el a szakértő.

Forrás:

https://biztonsagtechnikaforum.hu/index.php?topic=851.new#new

https://www.okri.hu/images/stories/pdf_files/betoreses%20lopas%20elemzese_090504.pdf

https://www.biztositasiszemle.hu/cikk/hazaihirek/vallalatihirek/otodevel_nott_a_betoreses_lopasok_szama.3234.html